اخبار > اطلاعات مهم پسر قذافی درباره ربوده شدن امام موسی صدر
 


شماره خبر :٤٧٢٥٥٧   تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٤    ا   ٢٢:٣١
 
اطلاعات مهم پسر قذافی درباره ربوده شدن امام موسی صدر

پرتال دانشجویی کشور :

هانیبال قذافی پسر دیکتاتور سابق لیبی که در لبنان بازداشت شده است در اعترافاتی مهم و درعین حال ضد و نقیض مسئولیت جنایت علیه امام موسی صدر و همراهانش را به گردن پدرش انداخت.

باسمه تعالی

اطلاعات مهم پسر قذافی درباره ربوده شدن امام موسی صدر shia muslim

هانیبال قذافی پسر دیکتاتور سابق لیبی که در لبنان بازداشت شده است در اعترافاتی مهم و درعین حال ضد و نقیض مسئولیت جنایت علیه امام موسی صدر و همراهانش را به گردن پدرش انداخت.

به گزارش مصاف، هانیبال قذافی که اخیرا درجریان ماجرایی پیچیده در لبنان دستگیر شده است، دوشنبه(23/9/94) در مقابل بازجویان دستگاه قضائی لبنان اطلاعاتی متناقض و درعین حال مهم بیان کرد و گفت که معمر قذافی پدرش مسئول جنایت است و در میان برادرانش سیف الاسلام و معتصم بالله و همچنین سرگرد عبدالسلام جلود در جریان این پرونده بوده اند.

معمر قذافی از سیف الاسلام خواسته بوده تا پرونده امام موسی صدر را از معتصم تحویل بگیرد. سیف الاسلام اکنون در لیبی در بازداشت است، معتصم بالله رئیس سازمان امنیت ملی لیبی بوده و گفته می شود در جریان درگیری های لیبی کشته شد، سرگرد جلود ( مرد شماره دو لیبی) در آستانه دهه نود از دایره رهبری لیبی کنار گذاشته شد و اجبارا خانه نشین شد. بعداز فروپاشی حکومت قذافی ، جلود کشور را به مقصد رم پایتخت ایتالیا ترک کرد.

هانیبال درمقابل بازجویان لبنانی اعتراف کرد که در اواخر دهه نود در مقام مشاور کمیته عالی امنیتی ، پرونده های امنیتی و اطلاعاتی زیادی را مدیریت کرده است.

او همچنین گفته است که امام موسی صدر و همراهانش خاک لیبی را به هیچ وجه ترک نکرده اند و می تواند با برخی مسئولان لیبی در زمان معمر قذافی که در کشورهای عربی به سر می برند تماس بگیرد و در باره این پرونده از آنها اطلاعات دریافت کند.

چند افسر اطلاعاتی ارشد و مقام های ارشد امنیتی وقت لیبی ماموریت ترتیب دادن و طراحی سناریوی سفر جعلی امام موسی صدر و شیخ محمد یعقوب به رم ایتالیا و خبرنگار عباس بدرالدین به مالت را برعهده داشته اند. براساس این سناریو سازی ، فردی با نام و گذرنامه امام موسی صدر از طرابلس لیبی عازم رم می شود و درهتل « هولیدای ان» پایتخت ایتالیا اقامت می کند و این فرد همچنان زنده است و احتمالا در یک زندان ویژه در طرابلس غربی به سر می برد و یا در یکی از کشورهای عربی زندگی می کند.

فرزند معمر قذافی که گفته می شود از بازجویان لبنانی خواسته است او را تحویل مقام های کنونی لیبی ندهند، همچنین بیان کرد که امام موسی صدر به مکانی ( زندان و یا خانه) در طرابلس غربی منتقل شده است اما نمی داند با شیخ یعقوب و عباس بدرالدین در یک مکان بوده اند یا خیر؟

دستگاه قضایی لبنان بعد از بازجویی از پسر قذافی درباره امام موسی صدر حکم به بازداشت وی را به اتهام بیانات ضد و نقیض و کتمان اطلاعات در باره ماجرای ربوده شدن امام موسی صدر و  همراهانش در لیبی صادر کرد.

از سوی دیگر شادی حسین وکیل خانواده امام موسی صدر تاکید کرد: حکم بازداشت برای هانیبال بهترین دلیل است که او دارای اطلاعاتی در خصوص ناپدید شدن امام موسی صدر در لیبی است.

قاضی سمیر حمود نیز در باره دلیل مهلت خواستن و دریافت نکردن شکایت خانواده امام موسی صدر گفت که منتظر است تا قاضی زاهر حماده نتایج بازجویی های از هانیبال را اعلام کند.

وی افزود: هانیبال قذافی تحت تعقیب بین المللی است و پلیس بین الملل ( انترپول) ضد او بیانیه قرمز صادر کرده است.

روزنامه السفیر چاپ لبنان نوشت: نبیه بری رئیس مجلس لبنان با وجود این که در مراسم ختم خواهرش شرکت داشت اما همواره پرونده بازداشت هانیبال قذافی و شکایت خانواده امام موسی صدر را پی گیری می کرد.

هانیبال قذافی در باره جریان دستگیر خود در لبنان ادعا کرده که توسط گروهی از مقابل هتل شرایتون در دمشق ربوده شده و سپس تا تحویل به پلیس لبنان در چند خانه نگهداری شده است.

«ابراهیم بصبوص» مدیرکل نیروهای امنیت داخلی لبنان روز یکشنبه درباره نحوه دستگیری هانیبال قذافی در لبنان و تحویل او به دستگاه قضائی این کشور گفت که شعبه اطلاعات نیروهای امنیتی ملی لبنان تماسی دریافت کرد مبنی بر اینکه یک گروه «هانیبال معمر قذافی» را ربوده و مایل به تحویل آن به نیروهای امنیت داخلی لبنان هستند.

بر اساس این گزارش، گروهی از نیروهای امنیت داخلی لبنان عازم مکانی که ربایندگان پسر قذافی در بعلبک مشخص کرده بودند، شدند و بعد از مشخص شدن هویت واقعی این فرد ربوده شده مبنی بر اینکه او پسر قذافی است، دستگیر و به مقر اداره کل نیروهای امنیتی در بیروت انتقال داده شد.

رسانه های لبنانی یک گروه مسلح هانیبال قذافی را در منطقه بقاع در شرق لبنان ربوده و سپس او را در جاده بین المللی بعلبک – حمص رها کرده و شعبه اطلاعات نیروهای امنیت داخلی (پلیس)لبنان او را تحویل گرفت و به بیروت منتقل کرد.

خبرگزاری ملی لبنان گزارش کرد که پسر قذافی روز پنجشنبه هنگام ورود از سوریه به منطقه بقاع لبنان در روستایی نزدیک بعلبک ربوده شده است.

روزنامه لبنانی السفیر هم نوشت که هنوز معلوم نیست آیا هانیبال قذافی با هدف دیدار با الین اسکاف یک مدل لباس و همسرش و فرزندانش از سلطان نشین عمان وارد لبنان شده است و یا خیر؟

روزنامه الاخبار نیز یادآور شد: یک باند سوری سه روز قبل هانیبال کوچکترین پسر قذافی را می رباید هنگامی که در یکی از شهرهای استان لاذقیه بوده است.

الاخبار با بیان این که« هانیبال از ترس این که عمان او را به لیبی تحویل دهد به سوریه رفته بود»، نوشت: عملیات ربایش با هماهنگی یک گروه مسلح لبنانی صورت گرفته و این گروه هانیبال را از مرزهای غیرشرعی وارد لبنان کرده و در خانه ای در منطقه بقاع نگهداری شده است.

این روزنامه لبنانی به نقل از منابع امنیتی افزود: گروه رباینده با یک شخصیت سیاسی لبنانی ارتباط دارد و او با دقت جزئیات عملیات و طرفی را که در آن دست داشت، می شناسد و این گروه همچنین با یک رهبر نظامی معروف در زمان جنگ داخلی لبنان هم مرتبط است.

هانیبال (40 ساله) بعداز سرنگون رژیم دیکتاتوری معمر قذافی به الجزائر فرار کرد و بعداز مدتی الجزائر او را به همراه مادرش صفه فرکاش اخراج کرد و سال ها است که در منطقه ای القرم شهر مسقط در پایتخت عمان در بازداشت خانگی زندگی می کنند.

منبع: العالم

سایت مصاف

(رسولی)


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سه شنبه ٢٠ آذر ١٣٩٧