اخبار > سبک زندگی
 


شماره خبر :٤٧٢٩٤٠   تاریخ انتشار خبر : جمعه ٢٧ آذر ١٣٩٤    ا   ١٣:٣٨
 
سبک زندگی
سبک زندگی

پرتال دانشجویی کشور :

چرا سبک زندگی مهم است

سبک زندگی دینی و سبک زندگی غربی

درک ضرورت یک پدیده مقدم بر شناخت آن است پس در ابتدا به ضرورت سبک زندگی میپردازیم.

هزاران سال همان دورانی که اروپایان به آن دوران تاریکی میگویند کلیسای ثحریف شده بر اروپا حکومت میکرد، در این هزار سال کلیسا شیوه ی زندگی را در اروپا رایج کرده بود ماند ممنوعیت حمام رفتن، ممنوعیت تفکر، تقلید محض و .... هیچکس حق ندارد چیزی بگوید همه چیز همان است که کلیسا میگوید. این هزار سال باعث شد که مردم به ستوه بیایند و از دین و الهیات متنفر و بیزار شوند.

اما سپس عده ای به مخالفت با این سبک زندگی برآمدند که به اصطلاح فرانسوی ها دوران رنسانس را آغاز کردند. آنها برای دنیا طرح جدیدی ارائه دادند که این طرح بیانگر سبک جدید برای سبک زندگی جهانیان بود. برا اساس این طرح جهانیان نیازمند یک مالک یک مدیر و یا به عبارتی جانشینی برای خداوند بود و جالب این جاست که این مالک تنها و تنها میتوانست اوروپایی باشدکه این تفکر اومانیسم نام گرفت. البته جانشین خداوند اروپاییان متفاوت از خلیفه الله اسلام است. در تفکر اروپاییان این جانشین به عنوان جانشین بعد از مرگ خداوند است.یعنی اروپاییان خداوند را مرده پنداشته و دوره خداوند را پایان یافته میدانسته اند.

در جهان قدیم خداوند با از طریق وحی و نبوت جهان را اداره میکرد حال وقتی انسان جانشین خداوند شد عقل را ابزار خود برای مدیریت جهان معرفی کرد. البته این تعریف از عقل با تعریف عقل در اسلام تفاوت دارد به طوری که این عقلی که معرفی شده معنای دقیق آن حسابگری است نه عقل یعنی زمانی که شما گرسنه شده ایدهرچیزی را که دیدی بردار و بخور ولی عقل در اسلام میگوید تو بنده ای در اینکه گرسنه ای هیچ شکی نیست ولی باید صبر کنی البته اگه ماه رمضان باشد حق خوردن نداری و باید تا افطار صبر کنی بعد باید ببینی که آیا چیزی که داری حرام است یا حلال و ... به طور کلی میتوان گفت که در دنیای قدیم محصول وحی، کتاب مقدس است امر ونهی میکند و دستور میدهد ولی دنیای جدید محصول علم گرایی است. البته باز این تعریف از علم با تعریف دین از علم متفاوت است ما این علم را بی خوابی و بی هوشی ترجمه کرده ایم. محصول دستگاه قدیم این بود که ما در این دنیا ثواب جمع کنیم تا به بهشت برویم و بهشت یعنی رنج کمترو لذت بیشتر ولی آنها ادعا کردند بهشت زمینی بهتر است از بهشت آسمانی و چند مزیت را نام بردند: 1. نقد بهتر است از نسیه، 2. کم کم و خرد خرد قابل بازیابی است، 3. روز مزد است.

علت اصلی آمریکا برای ترویج سبک زندگی خود این است که اگر کسی یک سبک زندگی مشخص و معینی داشته باشد خواسته یا ناخواسته طرز فکری را میپذیرد که آن سبک زندگی از آن نشأت گرفته است به تعبیر دیگر میتوان گفت که یک نفر سبک زندگی را میپذیرد فقط به این دلیل که یک روش زندگی است، اما وقتی این روش را میپذیرد زمانی که به خودش مراجعه میکند میبیند که تفکر حاکم به زندگی آمریکایی را هم پذیرفته است.به همین دلیل که گفته شد آنها میخواهند از سبک زندگی به تغییر طرز تفکر برسند. کسی که طرز تفکرش تغییر کند، آن شخص در زمره ی شهروندان آمریکایی قرار میگیرد پس از جانب آن شخص خطری متوجه غرب نخواهد شد زیرا آن شخص منافع غرب را منافع خود میداند.

شباهت های سبک زندگی آمریکایی با دین اسلام

دقیقا در سبک زندگی آمریکای مانند دین اسلام در مورد جزئی ترین مسائل زندگی صحبت شده است. سبک زندگی آمریکایی حتی ارزش گذاری هم میکند که این کار را از طریق مد انجام میدهد. دین اسلام هم تاکید جدی بر سبک زندگی دارد. یکی از روش های جدی در تبلیغ بزرگان دین ما مانند پیامبر(ص) و ائمه(ع) تبلیغ سبک زندگی دیندارانه بود.   

در این میان که شرق و غرب به تسخیر این تفکر در آمده بودند ایران با انقلاب اسلامی به مقابله با این سبک زندگی برخاست. انقلاب اسلامی سبک زندگی مد نظر خود را بر اساس سبک زندگی دینی شکل داد و طرحی را ارائه داد که در تقابل با سبک زندگی غربی است.

در دو دهه اخیر پس از از اینکه غربی ها متوجه شدند که سبک زندگی معرفی شده توسط ایرانیان از نظر مایع ی فکری قوی تر است و توانایی تقابل با آن را ندارند به تبلیغات قوی ای پرداختند و جاذبه های متفاوتی را برای جذب مخاطب ایجاد کردند که ثمره ی آن جنگ نرم بود. در اینجا این سوال مطرح میشود که این سبک زندگی چه ضرورتی دارد ؟ در جواب به این سوال باید بگوییم که این سبک زندگی است که منجر به عمل میشود پیامبر اسلام در مورد دین میفرماید: شما دین را یاد بگیرید، عمل کنید باور پیدا میشود و بعد از باور میرسید به ایمان. وقتی ایمان بیاورید آن وقت کارهای خوب خواهید کرد، ولی وقتی ایمان آوردی خطر سقوط بیشتر میشود. برای زندگی صحیح انتخاب های لحظه ای بسیار با اهمیت است.این که همه به یک سمت میروند و تو هم به به آن سمت میروی تفکر مذمت شده ی اسلام است. پیامبران ادعا کرده اند که دین برنامه زندگی است و سبک زندگی نیست. پس سبک زندگی بسیار با اهمیت است و ثمره زندگی انسان را سبک زندگی او مشخص میکند.

برگرفته از کتاب سبک زندگی به روایت انقلاب اسلامی نوشته محمد صادق کوشکی

 


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
يکشنبه ٢٧ آبان ١٣٩٧